Çamlıca Telekominikasyon Kulesi

Kule, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un ve onun müstesna peyzajının bir parçası olmayı hedefler. Kentin ona bakısı ve onun bir seyir mekânı olarak kente panaromik açılımı bu bağlamda önem taşır. Strüktürel, mekânsal ve işlevsel kurgusuyla kent peyzajını düşeyde sürdüren, sürekli devinim halinde olan bir simgedir.

Yıl
Lokasyon
İstanbul

Çamlıca Telekominikasyon Kulesi, eşsiz Çamlıca Koruluğu peyzajında, mevcut tüm antenlerin yerine inşa edilecek olan İstanbul’un en yüksek noktasındaki tek yapı olarak tasarlanır. Kule, sarmal bir rampa etrafında mekanlaşmış, iki farklı kottan ulaşılan,  İstanbul Tarih Müzesi ve Sergisi olarak değerlendirilen baza üzerinde yükselir. 4 farklı kottan İstanbul’u izleme olanağı veren kule, kendi etrafında dönerek, her platformda farklı noktadan, farklı açılarla ziyaretçilere farklı vistalar sunmaktadır.

Yaklaşık 240 m yüksekliğindeki yapı tek bir çekirdek üzerinde yükselmek yerine, çekirdeği 4 ayrı parçaya bölünerek ve alt kotlarda birbirlerinden ayrılıp üst kotlarda yakınlaşarak dengeli ve narin bir gövdeye kavuşmuş, çelik kafes bir örtü ile sarılmıştır. Bu örtü sayesinde eğik duran çekirdek elemanları birbirlerini desteklemiş olur.  Piramidal yapısı ona hem yükseklik hem de yükselirken narinlik katar.