BJK Vodafone Arena


Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün yeni stadyumu, İstanbul’da, Dolmabahçe Sarayı’nın karşısında yer alan ve 66 yıl boyunca, İstanbulluların belleğine kazınan nice anıya ev sahipliği yapan, tarihi İnönü Stadyumu’nun yerine inşa edilmiştir. 

Bu itibarla yeni stadyum, İnönü Stadyumu’nun ifade ettiği tüm değerleri ve taşıdığı önemi göz önünde bulundurarak, günün ve öngörülebilir geleceğin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde, UEFA kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır. 41.903 kişi kapasitelidir. 

Konsept, stadyumun yeri (İstanbul siluetine etkisi), konumu (Gümüşsuyu ve Kadırgalar Caddesi arasında uzanan vadi çanağında olması itibariyle) ve şehrin tarihi referansları üzerinden geliştirilmiştir.


Bjk Vodafone Arena, inşa edildiği çevrenin tarihi referanslarına, kentsel bellekteki izlere saygılı, mimarisi ve teknolojisiyle modern bir yapıdır. Yapı fasadı, şehrin Doğu Roma’ya uzanan geçmişine ait At Meydanı’nın Spendon’undan, Dolmabahçe Sarayı’nın kolonatlarından ve Tarihi İnönü Stadyumu’ndan izler taşımaktadır. Yapı 1939’da tasarlanan ilk proje gibi eliptik formdadır. Fasad, İnönü Stadyumu’nun özgün taşıyıcı sisteminin ritminden ve malzemesinden esinlenerek tasarlanan barkot kolonlardan meydana gelmektedir.

Yapının İstanbul silueti içinde yer alması itibariyle siluet etkisi ayrıca önemlidir. Stadyumun vadi içinde yer alması ve deniz seviyesinin altında inşa edilmesi hem siluet etkisini hafifletmekte, hem de çatısının çevreden algılanmasına imkan vermektedir. Vodafone Arena bu eşsiz siluet içinde hep orada olan ve oraya ait olan bir yapı olarak konumlanmaktadır. Yapının beşinci cephesi diyebileceğimiz çatı, kablolu sistem ve PTFE örtü ile hafif ve zarif bir tül olarak tasarlanmıştır.

Stadyumun Dolma Bahçe Sahilyolu’na bakan ve Eski Açık olarak tabir edilen 19 Mayıs (güney) Kapısı’nın yer aldığı tarihi duvar ve iki kule yeni stadyumun tasarımında korunarak, restore edilmiş ve İnönü Stadyumu’nun belleğini muhafaza eden bir müze olarak işlevlendirildirilmiştir. Yeni stadyum bu duvardan 24 metre geride kuzey – güney doğrultusunda inşa edilmiştir. Yapının cephesinde, eski stadyumdaki gibi taş doku tercih edilmiş, korunan tarihi duvarın (Eski Açık) orijinal taşı olan küfeki taşı kullanılmıştır. Tribünleri taşıyan testere kirişleri ve bazı kolonlar brüt betondur.

Vodafone Arena futbol maçlarının dışında, konser arenası, yaşam alanı ve moda merkezi olarak hizmet vermektedir. İnteraktif özelliğe sahip Beşiktaş Jimnastik Kulübü Müzesi, BJK yönetim birimleri ve siyah-beyazlıların resmi ürünlerini satan Kartal Yuvası mağazası da stadyumda yer almaktadır.

 

Stadyum zemininin drenaj ve yalıtımına önem verilmiştir. Çim sahada ısıtma, soğutma, havalandırma sistemi öngörülmüş ve hibrit teknolojisi kullanılmıştır.

Stadyumun akustiği çatı örtüsünün altına yerleştirilen akustik örtü sistemleriyle sağlanmıştır. Ayrıca yapının vadi çanağı içinde, negatif kotta yer alması sebebiyle doğal akustik imkanı mevcuttur. Stadyumun tribün bütünlüğü akustik açıdan, dolayısıyla rakip takımın üzerinde bıraktığı etki açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle Kuzey Tribünleri (Eski Yeni Açık) localarla bölünmemiş, sürekli tribün etkisi yaratacak şekilde tasarlanmıştır. Tribünlerin diğer bir bileşeni olan locaların konumu ve saha ile kurduğu ilişki, loca taraftarlarının hem dışarıda hem loca içerisinde stadyum ambiyansına dahil olmalarını sağlayacak şekilde oluşturulmuştur. Tamamı kapalı ve iki katlı olan açılır kapanır koltukların bulunduğu tribünler C90 görüş açısına sahiptir. Böylelikle seyirciler görüş açısı kapanmadan sahanın tümüne hakim olabilmektedir. Ayrıca tribünler ile saha zemini arasındaki mesafenin yakınlığı yarattığı seyir atmosferi açısından çok özeldir.

Stadyum güvenliği yüz tanıma teknolojisi ve kamera kayıt sistemleri ile sağlanmaktadır. İnönü Stadyumu’nun ses sistemi gelecek on yılın teknolojisine sahiptir. Dijital ekran çözümleriyle, geniş kapsamlı mobil ve internet ağıyla donatılan stadyumda, interaktif ekranlar da yer almaktadır. Kale arkalarındaki skorboardların görüntü kalitesi çok yüksektir.

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   İstanbul Beşiktaş
Proje ve İnşaat Yılı  : 2012 – 2016
Toplam İnşaat Alanı : 140.039 m²
Proje Türü  : Spor
Ödül  : Stat Tasarımı ve Gelişimi Ödülleri 2017 / Yılın Projesi
İşveren                                : Beşiktaş İnşaat A. Ş.
     
MİMARİ                              : DBArchitects
Tasarım                                : Bünyamin Derman
     
Proje Ekibi  : Betül Karanfil Şenkal, Erman Uçaroğlu, Christian Pichlkastner,
H. Can Özkan, Esra Karagümüş, Fırat Doğan, Aydan Aslan, 
Başak Şahin, Erhan Aslan, Gülen Ekim
Can Derman, M. Özkan Aslan, Mutlu Güngör
     
STATİK                                 : İz Mühendislik
MEKANİK : Çilingiroğlu Müh. ve Müş. Ltd. Şti.
ELEKTRİK : Enmar Müh. Ltd. Şti.
FOTOĞRAFLAR   : Cemal Emden