Bursa Güzelbiryer

Yerleşmenin ana kurgusu, kent çeperlerini tutan, eğime dik blok konutların tanımladığı alan içinde, eğime paralel kurgulanmış, sokaklar, avlular ve peyzajla birbiriyle ilişkilendirilmiş konut gruplarının oluşturulmasıdır. Konut gruplarının ortak mekanlar ve birbiriyle kurduğu görsel ve fiziksel ilişki titizlikle irdelenmiştir. Tüm yerleşkede konutlar birbrinin görüş alanlarını kesintiye uğratmaksızın konumlandırılmış ve ana yönelim Bursa simgesi Uludağ panoramasına doğru olmuştur.

Yerleşke içinde peyzaj zemin, blok araları ve avluların yanı sıra yapıların ara ve çatı katlarında da devam etmektedir. Böylelikle bir yandan ortak kullanım alanları yapı içlerine taşınırken, aynı zamanda suyun ve ağaçların doğal iklimlendirme etkisinden de yararlanılmaktadır.

Yerleşke içinde topografyadan yararlanılarak, az katlı, farklı m2 ler ve plan çözümlerinde tasarlanmış konut tipleri yeralmaktadır.1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve zemin dubleksleri çeşitli kullanıcı profiline hitap etmektedir.

Plan çözümlerinde her m2 için alan kaybının olmadığı aydınlık, kullanışlı mekanlar yaratılmıştır. Oluşturulan mimari dil ve yerleşim kararları ile yeleşkedeki konutlar pespektif ve kütlesel farklılaşmalarıyla çeşitlilik arzederler.

Yapı adasının dört bir yanından yolla ilişkilendirilmiş otopark girişleri yer almaktadır. Tüm konutların ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda otopark yeraltında çözümlenmiş ve zemin yayaya tahis edilmiştir. Yerleşke içinde kontrollü araç ulaşımı öngörülerek yaya hareketi özgürleştirilmiştir.

Eğimden yararlanarak kısmen zemin altında çözümlenen sosyal tesis tüm yerleşkenin sosyal, sportif ihtiyaçlarını karşılamayı, bir ortak aktivite alanı ve buluşma noktası olmayı hedeflemektedir. Kapalı – açık havuz, fitness, spa, spor alanları, çocuk oyun alanları ve kafelerle yaşamı zenginleştirici mekanlar oluşturulmuştur.

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   Bursa
Proje ve İnşaat Yılı  : 2007 - 2009
Toplam İnşaat Alanı : 47.440 m²
Proje Türü  : Konut
İşveren                                : Koray Group
     
MİMARİ                              : DBArchitects
ASP
Tasarım                                : Bünyamin Derman
Mete Arat
     
Proje Ekibi : Sevilay Uğur Çekim