Deniz Müzesi Mimari Proje Yarışması

Beşiktaş'daki Deniz Müzesi varolduğu coğrafya içinde sıkı bir şehir dokusundan ziyaretçileri ve diğer yaşam patikalarını karşılayarak içine alır ve bir arayüz oluşturarak bunları bütünlüğünce denize ulaştırır. Tasarım içten dışa bir yansımalar bütünüdür, tekrarlamalı sergi fragmanlarından yaşam bulur.

İçten, kapalı müze mekanı bize geçmişe dair izlerin yanı sıra çeşitli vista noktalarıyla boğaz, su ve istanbul siluetini sunarken, transparan dış kabuk içerideki hareketin dışavurumu olarak sunulabilir. Bu bir bakıma insan hareketinin ve kesişen yaşam patikalarının cepheden algılanması ve derinlemesine bir görünürlüktür ki bir yüzey biçimi altında içinde bulunulan bu mekan bizden -gören ve seyreden- başkası değildir. Bu da bizim introspektifimizdir.


Gören miyiz, görülen miyiz ? Anbean saf prizmatik kütle içinde içerik, biçim, çehre ve kimlik değiştiren yer görülen ile görenin bir olduğu tekrarlamalı terazilenmenin bütünüdür. Yansıma ve yansıttığı arasında salınım yapan mekan, kendi iç akışkanlığını yaşamsal hareketlerden almakta, ikinci kapalı kabuk yüzeyinden yırtıklar, kontrollü ve homojen ışığın saf hacmi ile müze mekanını aydınlatmaktadır.

 

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   İstanbul Beşiktaş
Proje Yılı : 2005
Proje Türü  : Yarışma
Ödül  : 3. Ödül
İşveren                                : Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
     
MİMARİ : DBArchitects
Tasarım                            : Dilek Topuz Derman
     
Proje Ekibi : Fırat Gülmez, Cihan Sinan Bostancı