Dolapdere No.1

İstanbul’un eski semtlerinden Dolapdere kentsel yenileme çalışmaları ile bugün yeniden hayat bulmaktadır. Dolapdere Ofis yapısının mimari ve mekansal özellikleri ile içinde yer aldığı bu çevreye olumlu katkılarda bulunması amaçlanmaktadır.

Yıl
Lokasyon
İstanbul
İnşaat Alanı
24.000m²

Bilgi Üniversitesi Kampüsü yanında yer alan Dolapdere Ofis mevcut dokunun az katlı ve kaotik yapısına atıfta bulunur. Yığılma teması ile birbiri üstünde kayarak yükselen ofis katlarının biri diğerine gölgelik ya da balkon olur.

 

Zemin üstü altı kattan oluşan yapı arsanın formuna uyarak yatayda gelişir. Zemin katta ofis girişinden bağımsız tasarlanan kafe ve restoranlarla sokak yaşantısını canlandırmak amaçlanmıştır.

 

Ofis hacimleri bir atriumda buluşan iki kütlede yeralır. Atrium katlar boyunca iki kütleyi birbirine bağlar. Aynı zamanda çalışanların bir araya geldikleri bir dinlenme mekanı ve balkona dönüştüğü katlarda da çevredeki tarihi yapıların görülebildiği seyir teraslarıdır.

Yapı cephesinin endüstriyel bir görünümde olması tercih edilmiştir. Cephede koyu renkler ve gri metal güneş kırıcılar kullanılmıştır.

 

Arsanın ön ve arka cephesi arasındaki kot farkı yapının arka cephesine fon oluşturan zengin bir iç bahçe ile değerlendirilmiştir.