DLP No 1

İstanbul’un eski semtlerinden Dolapdere kentsel yenileme çalışmaları ile bugün yeniden hayat bulmaktadır. DLP No 1 mimari ve mekansal özellikleri ile içinde yer aldığı bu çevreye olumlu katkılarda bulunması amaçlanmaktadır.

Bilgi Üniversitesi Kampüsü yanında yer alan Dolapdere Ofis mevcut dokunun az katlı ve kaotik yapısına atıfta bulunur. Yığılma teması ile birbiri üstünde kayarak yükselen ofis katlarının biri diğerine gölgelik ya da balkon olur.

Zemin üstü altı kattan oluşan yapı arsanın formuna uyarak yatayda gelişir. Zemin katta ofis girişinden bağımsız tasarlanan kafe ve restoranlarla sokak yaşantısını canlandırmak amaçlanmıştır.

 

Ofis hacimleri bir atriumda buluşan iki kütlede yeralır. Atrium katlar boyunca iki kütleyi birbirine bağlar. Aynı zamanda çalışanların bir araya geldikleri bir dinlenme mekanı ve balkona dönüştüğü katlarda da çevredeki tarihi yapıların görülebildiği seyir teraslarıdır.

Yapı cephesinin endüstriyel bir görünümde olması tercih edilmiştir. Cephede koyu renkler ve gri metal güneş kırıcılar kullanılmıştır. Arsanın ön ve arka cephesi arasındaki kot farkı yapının arka cephesine fon oluşturan zengin bir iç bahçe ile değerlendirilmiştir.

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   İstanbul Dolapdere
Proje ve İnşaat Yılı  : 2012 – 2016
Toplam İnşaat Alanı : 17.500 m²
Proje Türü  : Ofis - Ticaret
İşveren                                : Kapital Gayrimenkul
     
MİMARİ                              : DBArchitects
Tasarım                                : Bünyamin Derman
     
Proje Ekibi  : Serdar Köroğlu, Melih Vahidimarian, H. Can Özkan, 
Z. Sezin Sever Vural, Taner Üsküplü, N. Maral Günenç
     
STATİK                                 : Yapı Akademisi Müh. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
MEKANİK : Dinamik Proje Müh.ve Müş. Hiz. Ltd. Şti.
ELEKTRİK : FDC Elektrik Proje Dan. ve Tic. Ltd. Şti.
İÇ MEKAN TASARIMI : Tanju Özelgin
FOTOĞRAFLAR   : Cemal Emden