Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi /Göztepe Stadyumu

İzmir’in Konak ilçesinde Göztepe Kulübü için, eski stadyumun bulunduğu yerde tasarlanan Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi UEFA ve Futbol Federasyonu kriterlerine uygun bir stadyum yapısı olmanın yanı sıra, programı ve mimarisiyle çevresindeki yaşantıyla etkileşim halinde olan güçlü bir kent mekanıdır.

Yoğun bir konut dokusu içinde yer alan yapının 20.000 kişilik stadyum alanı zeminden yaklaşık 6.00 metre yukarıda konumlandırılmış ve böylelikle zeminin mevcut dokuyla -meydan, park ve sokak yaklaşımlarıyla- ilişkisi kuvvetlendirilmiş, bu katta yer alan çocuk eğlence merkezleri, yeme-içme alanları, spor müzesi, sergi alanları ve kapalı otopark ile tesisin içe dönük bir yapı değil, sokağa yüz oluşturan ve çok yönlü hizmet veren bir merkez olması amaçlanmıştır.

Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi konumu itibariyle konut dokusu içinde yer almaktadır. Bu nedenle cephe tasarımında yansıtıcı olmayan malzemelerin kullanımına özen gösterilmiş, yapının cephesinde bulunduğu dokuya uyum sağlayacak ve konut yapıları ile stadyum arasında bir tül görevi görecek düşey prekast cephe elemanları kullanılmıştır.

Stadyumun çelik çatısı çevre sakinleri için bir kaçış ve nefes alma alanı olarak değerlendirilmiş, zeminden ulaşılabilen bir panorama terası ve yürüyüş parkuru olarak tasarlanmıştır.


 

Stadyumda batı yönünde 1983 koltuk kapasiteli protokol, vip ve basın tribünü, 24 adet loca ve sporcu alanları bulunmaktadır. Kuzey, güney ve doğu yönlerinde ise kesintisiz şekilde seyirci tribünleri yer almaktadır. Zemin katta batı yönünde vip, protokol ve sporcu girişleri ile otopark girişleri mevcuttur. Kuzey, güney ve doğu cephesi zemin katında çevre sakinlerine hizmet verecek yeme-içme alanları ve sosyal alanlar bulunmaktadır.

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   İzmir Konak
Proje ve İnşaat Yılı  : 2016 – 2020
Toplam İnşaat Alanı : 94.541 m²
Proje Türü  : Spor
İşveren                                : Göztepe Spor Kulübü
     
MİMARİ                              : DBArchitects
Tasarım                                : Bünyamin Derman
     
Proje Ekibi  : Başak Şahin, Betül Karanfil Şenkal, Semih Arslan, 
Özlem Özdener Özkan, Ahmet Boz, Murat Altıntaş,
Can Derman, Sevginur Sümengen
     
STATİK                                 : İz Mühendislik
MEKANİK : Anka Mühendislik
ELEKTRİK : Enmar Mühendislik