İstanbul Lounge

Yerleşkeye dair okuma katmanlaşma ve süreklilik, farklılaşma ve ortak yaşam temaları üzerinden yapılır. İstanbul Lounge, kentin tarihi ve kültürel birikimleri ile bugünün ve geleceğin beklentilerinin ortaya koyduğu katmanlar, kentin sürekliliği, bu süreklilik içindeki renkler (bireysel farklılaşmalar)  üzerinden geliştirilerek bir ortak yaşam tanımı ortaya koyar. 

Katmanlaşma ve Süreklilik

 

Topoğrafya ile dolaysız kuracağı ilişkiler ve katmanlaşmanın getirdiği güçlü yapı projenin bir yığılma metaforu üzerinden gelişmesine neden olmuştur.

Yerleşke, bulunduğu kent dokusunun parçalı yapısı içerisinde bütüncül bir yapı kurarak çevreye, yola ve göle karşı ayrıcalıklı bir konum edinmektedir. Çeperleri tutan blokların tanımladığı alan içinde teras evler ve sosyal alanlar topoğrafya ve peyzaj içinde erir. Tüm konut sahiplerine kesintisiz bir panorama sunulur.

Farklılaşma ve Ortak Yaşam

                

Proje, bir konut bütünü olarak, içerisinde bulunduğu sosyal ortama yeni bir yaşam kurgusu sunarak farklılaşmaktadır. İnsanın insana teması esasına dayanan bu kurguda, konutların ortak kullanım alanlarından başlayarak tüm yerleşkeyi kapsayan kontrollü ve fakat gerçek bir sosyal iletişim hedeflenmektedir. Konut bloklarında ortak kullanımın ve özelleşmenin bir arada bulunacağı teraslar, yüksek konumları ve özelleşen kurgularıyla kendi içlerinde birer core gibi davranacaklardır. Açık ve kapalı spor alanları, kafeler, çocuk oyun ve etkinlik alanları kullanıcılar için hem kent yaşantısının yoğun temposunda nefes alacakları birer kaçış, hem de bir araya gelecekleri buluşma mekanları olacaktır. En önemlisi bu kurgu, yerleşkenin kullanıcıları için bir aidiyet tanımı yapacaktır.

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   İstanbul Halkalı
Proje ve İnşaat Yılı  : 2008 - 2013
Toplam İnşaat Alanı :  145.720 m²
Proje Türü  : Konut
İşveren                                : Eroğlu Yapı
     
MİMARİ                              : DBArchitects
Tasarım                                : Bünyamin Derman
     
Proje Ekibi : Ayşegül Uğurlu, Didem Özkızılcık,
Erhan Vural, Güven, Meltem Öztürk,
Miray başaran, Onur Tanık, Oytun Bilsel,
Ozan Soya, Yasemin Güler, M. Yiğit Öztürk