ISTWEST

Bu proje, kent dinamiklerinin, denge ve uyum içinde, ‘kent içinde kent’ konseptiyle yorumlandığı bir projedir. Meydanlar, sokaklar, avlular ve parklarla parçalanan yapı kütleleri, farklı kotlarda oluşturulan yeşil zeminler, yapısal özellikleri ve çevresiyle kurduğu ilişki, onu emsallerinden farklılaştırır.

Bağcılar Basın Ekspres yolu ve Değirmenbahçe Caddesi yönünde yer alan ve arsa çizgisini vurgulayan yatay bloklar üzerinde köşe noktalarda üç rezidans bloğu yükselir. Cephe karakteristiği ve program olarak içteki konut bloklarından ayrışan bu yapılardan Basın Ekspres yoluna cepheli olanın bazasında katlı mağaza ve dükkanlar, Starcity Alışveriş Merkezi ile karşılıklı cephe oluşturan yatay blokta cafe ve restoranlar yer alır. Zemindeki kırmızı zone, çeper boyunca yer yer bir kentsel meydan ve alle olarak yaya hareketini organize eder.

Basın Ekspres yolu yönündeki yatay bloktan açılan bir pasajdan (giriş) yeşil bir iç avlunun etrafında sıralanmış Food Court’a ulaşılır.

Değirmenbahçe Caddesi yönündeki yatay bloğu finalleyen saçak,  içteki konut alanının girişini vurgular.  Konut bloklarının altında yer alan bazalardan birinde, az katlı yatay konutlar konumlanmaktadır. Arkadaki baza,  bu konutların kullanıcılarına hizmet eden sosyal tesistir.

 

 

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   İstanbul Bağcılar
Proje ve İnşaat Yılı  : 2010 - 2015
Toplam İnşaat Alanı :   m²
Proje Türü  : Karma
İşveren                                : Fer Yapı
     
MİMARİ                              : DBArchitects
Tasarım                                : Bünyamin Derman
     
Proje Ekibi : Deniz Çiler Erkan, N.Serkan Uğuz, Bilge Altuğ,
Oytun Bilsel, Güven Çimen, Özkan Aslan,
Ömer Aloğlu, Yusuf Uyar,Ali Önalp, Deniz İnce, Cem Kaptan,
Erhan Vural, Ezgi Kalender, Christian Pichlkastner,
Ceyda Cihangir