Kuzey Yakası

''Kuzey Yakası Projesi'' İstanbul'un yeni gelişim bölgesinin kimliğini ve burada hayata geçecek inşa faaliyetlerinin niteliğini belirleyecek önemli bir projedir. Bu proje, yer seçimi ve bu yerin dönüştürülmesindeki hassasiyetler, program ve tasarım kararları nedeniyle çevresel sürdürülebilirlik adına, kurgulanan yaşantı ve kentle kurduğu ilişki nedeniyle kullanıcıları ve kent adına bir değer ve örnek olacaktır.

Kuzey yakası projesi kentlilerin yoğun konut dokusu içinde ihtiyaç duymuş olduğu kamusal alan ihtiyacını karşılayan, şehrin sosyo-kültürel zenginliğine katkıda bulunan, bünyesindeki ofis ve ticari birimleri doğanın bir parçası haline getirerek hem yaşam kalitesini maksimize eden hem de yatırımcısının beklentilerini tatmin eden bir projedir.
Proje İstanbul'un yeni gelişim bölgesi olan Kayabaşı bölgesinde yer almaktadır. Bölgedeki yeni yapılaşma tipolojisine bakıldığında yoğunluklu olarak konut dokusu olduğu görülmektedir. Eski bir taş ocağı olan Kuzey Yakası Projesi alanı, bu proje ile bölgeyi hafriyat artıklarının döküldüğü bir alandan, tüm kenti besleyen bir Ecopark'a, önemli bir rekreatif, ticari, kültürel ve sportif merkeze dönüştürmektedir.

Bu proje çevresine getirdiği yaşamsal kalite ve estetiğin yanı sıra, çevresel sürdürülebilirlik adına sağladığı kazanımlarla da öne çıkmaktadır. Ecopark olarak dönüştürülen hafriyat dolgu alanı içindeki mevcut su kaynakları canlandırılmış ve alanda yoğun bir ağaçlandırma yapılmıştır. Bir mikro iklim düzenleyici olan gölet,  bu eko tasarımın önemli unsurlarından biridir. Doğal iklimlendirmenin bir diğer önemli unsuru ise hiç kuşkusuz ağaçlardır. Parkın doğusunda yer alan yapılar ticari, sportif ve kültürel aktiviteler için kullanılan mekanlardır. Bu yapıların tasarımında yeşil bina teknolojisine yer verilmiştir.

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   İstanbul Başakşehir
Proje ve İnşaat Yılı  : 2016 - 2019
Toplam İnşaat Alanı : 385.889 m2
Proje Türü  : Karma
İşveren                                : Emlak Konut
Ödül : Sign of the City Awards 2017 / En İyi Karma Kullanımlı Proje
MİMARİ                              : DBArchitects
Tasarım                                : Bünyamin Derman
Proje Ekibi  : Saro Dionyan, Serdar Köroğlu, Serkan Kocabay, Başak Şahin,
Nevzat Kesal, Nazlı Maral Günenç, Mert Kalkan, Ferhat Bulduk,
M. Esved Turan, Erhan Aslan, Burak Yardımcı, Buğra Evsen, 
Alaaddin Sadıkoğlu, Begüm Aytaç, Semih Arslan, H. Alaybey Üstünbaş,
Aydan Aslan, Tuğman Büberci, İsmail Hakkı Tunçay, Berk Özdemir 
STATİK                                 : Perform
MEKANİK : Anka
ELEKTRİK : Anka