Maslak Link

Maslak Ayazağa Caddesi ve Büyükdere Caddesi arasında kalan bölge yüksek yapıların konumlandığı bir gökdelenler bölgesidir. Eski Büyükdere Caddesi üzerinde yükselen Maslak Link prizmatik cam kütlesi ile bu yapılar arasından ayrışır. Günışığının mevsime ve günün saatlerine bağlı değişen etkisi yapı kabuğunda ve iç mekanda farklı efektler oluşturarak yapının kütle ve mekan algısını farklılaştırır. 

Ayazağa ve Eski Büyükdere Caddeleri’ne cephesi olan ofis aynı zamanda Maslak Ayazağa ve Büyükdere Caddeleri’nin her ikisinden de gidiş ve geliş yönünde algılanmaktadır.

Yapının cephe aldığı her iki cadde arasındaki kot farkı topoğrafyanın imkanları ile -oluşturulan alt zeminle- değerlendirilmiş ve iki cadde arasında kontrollü bir yaya bağlantısı sağlanmıştır.

Maslak Ofis iç mekanda da sunduğu zengin yaşantı ile farklılaşır. Zemin katta üç kat yüksekliğindeki giriş holü, çatı katındaki yüksek hacimli ofis, cam kabuktan giren günışığının aydınlattığı ferah ofis katları yapının kullanıcıları için rahat bir çalışma ortamı sağlar. Kule çekirdeğinin konumlanışı geniş ve esnek ofis kullanımına olanak verir.

Katlar boyunca farklı kot ve konumlarda yer alan kat bahçeleri de farklı katlarda farklı plan seçenekleri sunmaktadır. Kat bahçeleri ile yapıya taşınan dikey park bir yandan doğal iklimlendirmeyi sağlarken, diğer yandan yapının iç ve dış mekan algısına yeşilin efektlerini, rengini ve yaşantısını taşır.

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   İstanbul Maslak
Proje ve İnşaat Yılı  : 2012 – 2016
Toplam İnşaat Alanı : 19.800 m²
Proje Türü  : Ofis - Ticaret
İşveren                                : Kapital Gayrimenkul
     
MİMARİ                              : DBArchitects
Tasarım                                : Bünyamin Derman
     
Proje Ekibi  : Serdar Köroğlu, Melih Vahidimarian, H. Can Özkan, 
Z. Sezin Sever Vural, Taner Üsküplü, N. Maral Günenç
     
STATİK                                 : Yapı Akademisi Müh. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
MEKANİK : Dinamik Proje Müh.ve Müş. Hiz. Ltd. Şti.
ELEKTRİK : FDC Elektrik Proje Dan. ve Tic. Ltd. Şti.
İÇ MEKAN TASARIMI : Tanju Özelgin
PEYZAJ TASARIMI : Spiga Peyzaj Başak Taş :
CEPHE DANIŞMANI : Arcora