Ritim İstanbul

E-5 karayolunun Maltepe-Gülsuyu hattı üzerinde inşa edilen Ritim İstanbul Projesi, ticaret, ofis ve konut fonksiyonlarını, bünyesindeki kültür ve spor tesisleriyle entegre ederek sadece yakın çevresine değil, tüm kente hizmet eden bir “kentsel yaşam alanı” oluşturmayı hedeflemektedir.

Projeyi benzerlerinden ayıran özellik, kapalı site mantığıyla yaratılan ve toplumun farklı kesimleri arasındaki sosyal ve mekansal ayrışmayı arttıran, duvarlarla çevrili, güvenlikli yerleşmelerden farklı olarak bulunduğu bölge ile bütünleşen bir kamusal alan yaratma yaklaşımıdır.

Yapılar arasında yer alan kamusal alanlar ile bazaların çatıları peyzaj ve su elemanları ile zenginleştirilerek yeşil doku olarak kurgulanmıştır. Katlı bloklarda, yüksek blok etkisini kırmaya yönelik bir ritim içerisinde planlanan kat bahçeleri ise, yeşil dokuyu üst katlara taşıyarak bu alanlarda da kamuya açık seyir terası v.b. sosyal alanlar yaratılmasına olanak vermektedir.

Zemin katların ticari alanlar olarak tanımlandığı, çevre yollar arasında kurulan yaya bağlantıları ile tamamen serbest bir geçirgenlikle kurgulanan meydanın ortasında ise kültür ve spor merkezi girişi yer almaktadır. Konferans salonu ile sergi alanlarından oluşan kültür merkezi ve yüzme havuzlarının yanında çeşitli spor faaliyetlerine imkan verecek olan spor merkezi ve çevre sakinlerinin büyük bir ihtiyacını karşılayacaktır.

 

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   İstanbul Maltepe
Proje ve İnşaat Yılı  : 2012 - 2016
Toplam İnşaat Alanı :  120.000 m²
Proje Türü  : Karma
İşveren                                : Dumankaya İnşaat
     
MİMARİ                              : DBArchitects
Tasarım                                : Bünyamin Derman
     
Proje Ekibi : Betül Karanfil, Hakkı Can Özkan,
Emrah Akpınar, Özkan Aslan