Strada

Strada konum olarak 3.havalimanına, 3. Köprüye ve 3.havalimanı bağlantı yollarına çok yakın bir bölgede yer almaktadır. Projenin tasarımında kent ve insan ilişkisi göz önünde bulundurulmuştur.


Meydanla kesişen ticari aks zeminin okunmasını kolaylaştırıp, algılanabilirlik açısından kullanıcılara yardımcı olmaktadır. Tasarım; bazalar, bazaların zemininde konumlandırılmış ticaret mekanları ve bazaların üst kotlarında yer alan vadi manzarasına bakan kulelerden oluşmaktadır.  Kat bahçeleri, bitkilendirilmiş terasları  ve çatılardaki yağmur sularının toplanıp yeniden kullanılması benzeri çevre dostu sistemlerle yapılar ekolojik mimariyi desteklemekte ve çevreye uyum sağlamaktadır. 

Farklı mimari dillerin bir arada düşünüldüğü hibrid tasarımda meydan-sokak avlu arasında kentsel süreklilik oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu şekilde kent yeniden ele alınmıştır. Meydan gerek algılanabilirlik gerekse  ticari aksın merkezinde bulunması açısından tasarımda önemli bir yer tutmaktadır.  Bunlara ek olarak kulelerden iki tanesi rezidans olarak kurgulanmıştır. Rezidansların bazalarında yapının kullanıcılarına hizmet veren sosyal tesisler bulunmaktadır.

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   İstanbul Bahçeşehir
Proje ve İnşaat Yılı  : 2016 -
Toplam İnşaat Alanı : 350.000 m²
Proje Türü  : Karma / Konut- Ofis- Ticaret
İşveren                                : Zirveler Gayrimenkul
     
MİMARİ                              : DBArchitects
Tasarım                                : Bünyamin Derman
     
Proje Ekibi  : Saro Dionyan, H.Alaybey Üstünbaş,
Serkan Kocabay, Erhan Aslan,Nevzat Kesal,
Başak Şahin, Semih Arslan, Ali Önal,
Alaaddin Sadıkoğlu, Hakkı Can Özkan,Tuğman Büberci,
Begüm Aytaç, Aydan Aslan, Burak Yardımcı