T.Ç.M.B. Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

T. Ç. M. B. Meslek Lisesi'nin  projelendirileceği arazi yoğun yapılaşmanın olduğu  alanda doğal bir çanaktır. Bu durum proje konseptini belirleyen önemli bir girdidir. Konsept çevredeki yoğunluğa bir kentsel boşluk olarak karşılık verme fikrinden doğmuştur. Programının tüm yoğunluğuna rağmen, topoğrafyanın imkanlarıyla yaygın ve az katlı çözüme gidilmiştir.

Konferans salonu, spor salonu ve yemekhane gibi hacimlerin hem okula hem dışarıdan kullanıma hizmet edecek olması, meslek lisesine özgü atölyelerin programa dahil oluşu, bunun yanı sıra çevreyle sınırlı ve kontrollü bir ilişki kurma isteğine karşın iç yaşantıda katlar, hacimler ve kapalı-açık alanlar arası kuvvetli görsel ve fiziksel ilişki kurma arzusu tasarımı şekillendiren unsurlar olarak öne çıkmıştır. Koridorlar, avlular ve hatta çatı terasları salt geçiş alanları ve bir üst örtü (çatı) olarak değil, birer yaşam alanı olarak tasarlanmıştır.

Tüm yapı, yalın ve güçlü mekanları, brüt beton ve cama eşlik eden az sayıda malzeme ve görünür tesisatlarıyla bir teknik lise için salt bir eğitim mekanı değil aynı zamanda bir eğitim nesnesidir.

510 öğrenci kapasiteli olan TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesi ‘nin 21.000 m²’lik inşaat alanının15.305 m2’si kapalı alan olarak kullanılmaktadır. Bünyesinde yeralan idari bölümler dışında 17 adet sınıf, yabancı dil ve bilgisayar laboratuarları, müzik ve resim sınıfları, bilgi işlem merkezi, çimento ve beton uygulama atölyelerinin de dahil olduğu 10 adet atölye, kütüphane, yemekhane ve kantin ile uluslararası standartlara uygun bir kapalı spor salonu ve 300 kişilik bir konferans salonu ile Müdür ve Müdür Yardımcısı  için  birer lojman bulunmaktadır..

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   İstanbul Ataşehir
Proje ve İnşaat Yılı  : 2007 – 2009
Toplam İnşaat Alanı : 15.304 m²
Proje Türü  : Eğitim
İşveren                                : Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği
Ödül : 2010 Arkitera İşveren Ödülü
     
MİMARİ                              : DBArchitects
TeCe Mimarlık
     
Tasarım                                : Bünyamin Derman
Cem İlhan
     
Proje Ekibi  : Dicle Hökenek (DBA), Türkan Kahveci (TeCe), Oknur Çalışkan (DBA),
Arzu Çetingöz Büyükbayramoğlu (DBA), Meltem Öztürk (DBA),
Mehmet Yiğit öztürk (DBA), Ozan Özdilek (DBA), Hakan Ceritoğlu (TeCe)  
     
FOTOĞRAFLAR : Ömer Kanıpak
Ali Taptık