Toya Moda

Toya Yapı’nın Istanbul, Küçükçekmece’de hayata geçirmeye hazırlandığı konut-ticaret kompleks,i konumlandığı alanda, kent içinde bir kent imgesi konseptiyle kent yaşantısına ve kent kültürüne değer katmayı hedeflemektedir.

Yapı bloklarının kendi içindeki kütlesel parçalanışı ve bunların üst üste yığılmaları sırasındaki farklılaşmalar, kütlede ve cephede farklılaşan bu hacimlerin biraradalığının ahengi ve peyzajın zeminden düşeye hareketi ile şekillenen bu kent imgesi, kullanıcılarının özgün deneyimlerine olanak verir..

 

Kente, sağır duvarlarla değil, onunla zeminden itibaren, birebir ilişkili mekanlarla karşılık verir. Dikdörtgen arsa geometrisi üzerinde, kent hizalarını devam ettirerek, arsa çeperleri üzerinde, birbirinin görüşünü kesintiye uğratmayacak şekilde konumlandırılmış dört yapı bloğu yeralır. Her bir blokta düşeyde ve yatayda farklı m2 ler ve plan çözümlerinde 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 konut tipleri tasarlanmıştır.

Kamusal ve özel alan tanımının ustaca yapıldığı yerleşkede, sokakla ilişkili ticari mekanların gerisindeki geniş iç boşlukta – avluda - , peyzaj içinde, çeşitli sosyal ve sportif aktivite alanlarının yeraldığı güvenli ve mahrem bir dünya tasarlanmıştır.

 

Arsanın çevre yollarla cephe oluşturduğu 20 Temmuz Caddesi ve Şehit Mehmet Sevinç Sokak boyunca zeminle ilişkili ticari alanlar – dükkanlar, market - yeralır. Site yaya girişleri de bu yollardan gerçekleşir.

  

Eğimden yararlanarak kısmen zemin altında çözümlenen sosyal tesis, tüm yerleşkenin sosyal, sportif ihtiyaçlarını karşılamayı, bir ortak aktivite alanı ve buluşma noktası olmayı hedeflemektedir. Kapalı – açık havuz, fitness, spa, spor alanları, çocuk oyun alanları ve kafelerle yaşantıyı zenginleştirici mekanlar oluşturulmuştur.

 

Yerleşkenin ana otoparkı yeraltında konumlandırılarak zemin yayalara tahsis edilmiştir. Yerleşke içinde kontrollü araç ulaşımı öngörülerek, yaya hareketi özgürleştirilmiştir.

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   İstanbul 
Proje ve İnşaat Yılı  : 2012 - 2017
:  
Proje Türü  : Konut
İşveren                                : Toya yapı
     
MİMARİ                              : DBArchitects
Tasarım                                : Bünyamin Derman
     
Proje Ekibi : Erhan Arslan, Taner Üsküplü,
Burak Yardımcı, Esved Turan,
Aydan Aslan, Buğra Evsen,
Tuğman Büberci