V.K.V. Koç Özel Lisesi Havuz

V.K.V. Koç Özel İlköğretim okulu ve lisesi Kurtköy kampüsü içinde yeralan havuz, master plan içinde spor zonu olarak belirlenmiş alanda lise ve ilköğretim binalarının arasında konumlandırılmıştır. Böylelikle yapı iki binanın kullanıcıları için önemli bir buluşma ve toplanma noktası olmuştur.

Havuzun yerleşke içindeki konumlanışında en büyük özelliği, çevresi ve peyzajla kurduğu güçlü ilişki, sade ve rasyonel mimari dilinin yanı sıra, zengin ve keyifli mekan kurgusudur. Toplayıcı, bir araya getirici büyük saçağın altında transparan bir dünya sunulur öğrencilere. Yarı olimpik havuzIa birlikte bir eğitim havuzunun da yeraldığı kapalı havuz mekanı açık havuzlara ve koru peyzajına bakar. 

Kafeterya ve üst kattaki fitness salonu ile havuz arasında görsel ilişki vardır. Yapı konstrüksüyonu, brüt beton kolonlar ve çelik çatıdan oluşur. Saydam cephe yapıyı kütlesel olarak hafifletirken, iç ve dış ortamı birbiriyle ilişkili kılar. 
Yapının üst girişindeki merdivenler aynı zamanda açık spor alanlarının seyir amfisidir. Soyunma odaları, antrenman salonları havuzIa aynı kotta olup, kendi özel koridorlarından gerekli hijyen şartları gözetilerek havuzIa ilişkilendirilmiştir.

PROJE KÜNYESİ
 

Proje Yeri :   İstanbul Tuzla
Proje ve İnşaat Yılı  : 2011 - 2013
Toplam İnşaat Alanı : 6.750 m²
Proje Türü  : Spor
İşveren                                : V. K.V. Koç Özel İlkğretim Okulu ve Lisesi İktisadi İşletmesi
     
Ödül : Davetli Yarışma 1. Ödül
MİMARİ                              : DBArchitects
Tasarım                                : Bünyamin Derman
     
Proje Ekibi  : Melih Vahidymarian, Serdar Köroğlu
Sezin Sever, Mustafa Salih Yıkar
     
STATİK : YBT Yapısal Tasarım Hizmetleri ve yapı Bil. Tic. A.Ş.
MEKANİK : Dinamik Proje Müh. Müş. Ltd. Şti.
ELEKTRİK : Aykar Mühendislik Teknik İnş. Ltd. Şti.  
İÇ MİMARİ : DBArchitects